متن عربی حکمت نهج البلاغه وَ قالَ عَلَيْهِ السَّلامُ ‏لِابْنِهِ‏ ‏الْحَسَنِ‏ -عَلَيْهِ السَّلامُ-: يا ‏بُنَىّ‏ احْفَظْ عَنِّى اُرْبَعاً وَ أَرْبَعاً لا يَضُرُّکَ ما عَمِلْتَ مَعَهُنَّ: إِنَّ أَغْنىَ الْغِنَى الْعَقْلُ، وَ أَکْبَرَ الْفَقْرِ الْحُمْقُ، وَ أَوْحَشَ الْوَحْشَةِ ‏الْعُجْبُ‏، وَ أَکْرَمَ الْحَسَبِ حُسْنُ الْخُلْقِ. يا ‏بُنَىّ‏ إِيَّاکَ وَ مُصادَقَةَ الْأَحْمَقِ فَإِنَّهُ ‏يُرِيدُ ‏أَنْ‏ ‏يَنْفَعَکَ‏ ‏فَيَضُرَّکَ‏، وَ إِيَّاکَ وَ مُصادَقَةَ الْبَخِيلِ فَإِنَّهُ ‏‏يَقْعُدُ‏ ‏عَنْکَ‏ ‏أَحْوَجَ‏ ‏ما ‏تَکُونُ‏ ‏إِلَيْهِ‏، وَ إِيَّاکَ وَ مُصادَقَةَ ‏الْفاجِرِ فَإِنَّهُ ‏يَبِيعُکَ‏ ‏‏بِالتَّافِهِ‏‏، وَ إِيَّاکَ وَ ‏مُصادَقَةَ ‏الْکَذّابِ‏ ‏فَإِنَّهُ‏ ‏‏کَالسَّرابِ‏‏ يُقَرِّبُ عَلَيْکَ الْبَعِيدَ، وَ يُبَعِّدُ عَلَيْکَ الْقَرِيبَ. ترجمه فارسی حکمت نهج البلاغه

ترجمه دشتی

به فرزندش امام حسن (ع) فرمود: پسرم! چهار چيز از من يادگير (در خوبيها)، و چهار چيز به خاطر بسپار (هشدارها)، که تا به آنها عمل کني زيان نبيني. الف: خوبيها 1- همانا ارزشمندترين بي‏نيازي عقل است، 2- و بزرگ‏ترين ترس بي‏خردي است، 3- ترسناک‏ترين تنهايي خودپسندي است 4- و گرامي‏ترين ارزش خانوادگي، اخلاق نيکوست. ب: هشدارها 1- پسرم! از دوستي با احمق بپرهيز، همانا مي‏خواهد به تو نفعي رساند اما دچار زيان مي‏کند. 2- از دوستي با بخيل بپرهيز، زيرا از آنچه که سخت به آن نيازي داري از تو دريغ مي‏دارد. و از دوستي با بدکار بپرهيز، که با اندک بهايي تو را مي‏فروشد. 4- و از دوستي با دروغگو بپرهيز، که او به سراب ماند، دور را به تو نزديک، و نزديک را دور مي‏نماياند.

ترجمه فیض الاسلام


امام عليه‏السلام (در اندرز) به فرزندش (امام) حسن عليه‏السلام- فرموده است: اي پسرک من به خاطر دار از من چهار و چهار چيز را که با آنها آنچه به جا آوري تو را زيان نرساند (گفته‏اند: اينکه امام عليه‏السلام فرموده چهار و چهار براي آن است که چهار اول مربوط به خود شخص است و چهار دوم درباره رفتار با ديگران مي‏باشد، پس اول از چهار چيزي که مربوط به خود شخص است) سرآمد بي‏نيازيها خرد است (که به وسيله آن شخص سعادت و نيکبختي در دنيا و آخرت را به دست مي‏آورد) و (دوم) بيشترين نيازمندي بي‏خردي است (که سبب بدبختي دو سرا است) و (سوم) بالاترين ترس خودپسندي است (که خودپسند با کسان خو نگيرد و به اين جهت با او دشمن شوند و هميشه ترسناک باشد) و (چهارم) گرامي‏تر بزرگي نيکخوئي است (که نيکخو نزد همگان بزرگوار است). اي پسرک من (اول از چهار چيزي که درباره رفتار با ديگران است) از دوستي با احمق بپرهيز که او ميخواهد به تو سود رساند زيان مي‏رساند (چون احمق موارد سود و زيان را تشخيص نميدهد) و (دوم) بپرهيز از دوستي به انجيل که او (بر اثر بخل و زفتي که دارد) از تو باز مي‏دارد آنچه را که بسيار به آن نيازمند باشي، و (سوم) بپرهيز از دوستي با بدکار که او تو را به اندک چيزي مي‏فروشد (چون کسي که سعادت خود را بر اثر چيز کمي از دست بدهد البته تو را به بهاي کمتري خواهد فروخت) و (چهارم) بپرهيز از دوستي با کسي که بسيار دروغ مي‏گويد که او مانند سراب (آب نمائي که در زمين هموار به شکل آب ديده مي‏شود) است که دور را براي تو نزديک و نزديک را دور مي‏گرداند (براي انجام دادن اغراض نادرست خودکار سخت را آسان و آسان را سخت مي‏نمايند).

ترجمه سید جعفر شهیدی


(و به فرزند خود حسن (ع) فرمود:) پسرکم! چهار چيز از من بياد دار، و چهار ديگر به خاطر سپار که چند که بدان کار کني از کرده خود زيان نبري: گرانمايه‏ترين بي‏نيازي خرد است، و بزرگترين درويشي بيخردي است و ترسناکترين تنهايي خودپسندي است و گراميترين حسب خوي نيکوست. پسرکم! از دوستي نادان بپرهيز، چه او خواهد که تو را سود رساند ليکن دچار زيانت گرداند، و از دوستي بخيل بپرهيز، چه او آنچه را سخت بدان نيازمندي از تو دريغ دارد، و از دوستي تبهکار بپرهيز که به اندک بهايت بفروشد، و از دوستي دروغگو بپرهيز که او سراب را ماند، دور را به تو نزديک و نزديک را به تو دور نماياند.

تاريخ : | | نویسنده : rezvaninia |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.